poniedziałek, 25 listopada 2013

KALENDARZ ADWENTOWY


Tym razem proponuje kalendarz adwentowy, ale wykonany wspólnie z dzieckiem. Niebywała frajda dla malucha i świetne zastąpienie kalendarza kupionego w sklepie na zrobiony własnoręcznie. One uwielbiają rysować, malować, kleić, więc na pewno się im spodoba. Obecnie kalendarze można kupić wszędzie z różnymi motywami, ale zrobiony własnoręcznie przez dzieci będzie cieszył bardziej. Szukając inspiracji, kierowałam się tym by był on prosty a jednocześnie efektywny. Przeglądając wpadłam na świetny pomysł, że przygotuję choinkę którą przyozdobimy bombkami ręcznie ozdobionymi, do których dołączymy czekoladki, ciasteczka bądź żelki. 
Szukając kalendarzy adwentowych natrafiłam na ciekawostkę związana z początkami kalendarza adwentowego. Początki kalendarza adwentowego 


Wymyśliła go mama Gerarda Langa. Gerard jako małe dziecko zadawał mamie to samo pytanie "Kiedy w końcu będzie Boże Narodzenie?". Mama stwierdziła, że najlepszym pomysłem, aby syn kontrolował liczbę dni, które pozostały do Bożego narodzenia będzie przygotowanie 24 pudełek, na których napisała liczby i włożyła ciastko. W ten sposób mały Gerard codziennie otwierał jedno pudełko i tym samym mógł policzyć ile dni pozostało jeszcze do świąt Bożego Narodzenia. 
Gerd Lang, który później założył własną firmę, podchwycił pomysł swojej matki i zlecił w 1904 r. wydrukowanie pierwszego adwentowego kalendarza w „München Lithografischen Kunstanstalt”. Kalendarz ten składał się z dwóch arkuszy papieru - na jednym wydrukowane były liczby, na drugim obrazki z aniołami. W każdy upływający dzień adwentu wycinało się jeden obrazek i naklejało na liczbę. Jakiś czas później (mniej więcej w latach trzydziestych) w arkuszu z liczbami Lang zlecił wycięcie okienek, a arkusz z aniołami podklejony został pod spodem. Z czasem zaczęły zanikać pierwotnie stosowane motywy chrześcijańskie, zastąpione przez postacie komiksowe lub postacie z bajek. W dzisiejszych czasach można napotkać jeszcze kalendarze z obrazkami, ale bardziej popularne są te z czekoladkami lub z zabawkami. 

Chciałabym zaproponować kilka propozycji kalendarzy adwentowych znalezionych w internecie!!!Drewniane klamerki  oklejone lub pomalowane
przyklejone do deseczki również się sprawdzą.
Wykorzystanie rolek papieru i zrobienie wieńca
adwentowego, super pomysł i świetna zabawa gwarantowana.


Pudełka od zapałek to bardzo proste, oklejamy
przyklejamy wstążki i możemy również wykorzystać w przyszłym roku.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Zapraszam podziel się ze mną swoją opinią