poniedziałek, 18 listopada 2013

WIELKI POWRÓTHej to znowu Ja, miał być zupełnie inny temat postu, ale to może poczekać. Póki co miałam dwutygodniową przerwę od bliźniaczek. Dzisiaj przychodzę i oczom nie wierzę Zuzka siedzi, nawet nie zdążę się obróć a ona już na pupie, Hania potrzebuje jeszcze naszej pomocy ale to moment i będzie siadać bez niczyjej pomocy. Właśnie skończyły 10 miesięcy i dopiero teraz siedzą, co za radość z naszej strony, w końcu się im udało.


Wyścig 


W obecnym czasie dostrzegam coraz częściej jak rodzice  prześcigają się tym które dziecko szybciej usiadło, zaczęło chodzić, jakby miało to jakieś znaczenie, a wcale tak nie jest. Nic dobrego to dzieciom nie przyniesie, jak już to raczej zaszkodzi. Nie rozumiem czasem podejścia współczesnych rodziców, pozwólcie by  o okresie samodzielnego siadania decydowała jego gotowość, dojrzałość biologiczna a nie Wy, przy Waszej drobnej pomocy ono samo usiądzie i będzie to jego pierwszy sukces. Rozumiem, że świat z pozycji siedzącej wygląda ciekawiej, jest to moment w którym ręce dziecka są wolne i teraz może ono swobodnie bawić się zabawkami, a na spacerze oglądać otaczający je świat. To nie prawda, że dzieci 4-miesięczne rwą się do siedzenia, może to tak czasem wyglądać kiedy maluch podejmuje próby siadania. jest to jak najbardziej mylne w tym wieku ani układ mięśniowy, ani kostno-stawowy nie jest gotów to takiego wysiłku, a tym bardziej układanie poduszek pod plecami jak i po bokach malucha. Ogólnie przyjęte jest, że 8- miesięczne dziecko potrafi siedzieć bez podparcia 20 min, jednak ważne by pamiętać o rozwoju wcześniaków, że w ich przypadku odejmujemy im 1,5 miesiąca by mogły swobodnie dogonić swoich rówieśników.


Pamiętajmy 


Warto tez pamiętać, że większość niemowląt opanowuje siadanie z pozycji na czworakach. Pozwólcie by Wasze dziecko samo opanowało pozycję siadania, a jeśli chcecie mu pomóc to kładźcie je na twardym podłożu w każdej możliwej pozycji, a zwłaszcza na brzuchu. Stwarzajcie warunki by Wasze dziecko ćwiczyło podnosząc głowę i klatkę piersiową na przedramionach, turlało się, sięgało po zabawki. Wzmocni to mięśnie szyi, karku, ramion i tułowia jakże ważne przy nauce siadania.


JEŻELI 10 MIESIĘCZNE DZIECKO NIE PODEJMUJE AKTYWNOŚCI ZWIĄZANYCH Z SIADANIEM WÓWCZAS WARTO SKONSULTOWAĆ TO Z LEKARZEMBrak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Zapraszam podziel się ze mną swoją opinią