poniedziałek, 9 grudnia 2013

OZDOBY Z MASY SOLNEJUwielbiam ten świąteczny czas, kiedy wspólnie z dzieciakami siadamy i robimy ozdoby na choinkę, jak i prezenty dla dziadków. Masa solna super się sprawdza, większość dzieci uwielbia zabawę z ciastoliną, a właśnie masa solna to taka ciastolina. Robimy ją wszyscy razem, a potem wspólne zagniatanie, wałkowanie i najmilsza czynność wycinanie za pomocą różnorodnych foremek. My suszyliśmy je trochę w piekarniku i w pokoju przy grzejniku, Kacper, Mikołaj i Oliwia czekali codziennie i sprawdzali czy już czas, żeby je pomalować. Trojaki uwielbiają malować farbami, więc nie trzeba było ich namawiać. Takie zabawy to świetny czas by uczyć kolorów, opowiadać o kolorach podstawowych i pokazywać jakie kolory powstaną w ich wyniku zmieszania. Przedstawiam Wam poniżej namiastkę ozdób, które ja wykonałam na jarmark Bożonarodzeniowy oraz dla przyjaciół. Nie posiadam niestety żadnych zdjęć ozdób wykonanych przez trojaki. 


Podstawowy przepis na masę solną:

  • szklanka soli
  • szklanka mąki
  • 125 ml wody


Całość należy wygnieść, aż do otrzymania jednolitej i gładkiej masy. Po zakończenia lepienia przedmiotu wykonanego z masy solnej możemy pomalować go farbami akrylowymi oraz ozdobić.

Po wykonaniu figurki czy ozdoby z masy solnej najbezpieczniejszym sposobem wysuszenia jest wyniesienie jej na świeże powietrze, wówczas nie popęka. Sposób ten jednak wiąże się z kilkudniowym oczekiwaniem na efekty. Szybszym ze sposobów jest umieszczenie ozdób w piekarniku elektrycznym w nagrzanym do temperatury 75 stopni C. Czym niższa jest temperatura w której suszymy wykonane rzeczy z masy solnej, tym większe prawdopodobieństwo, że one nie popękają.

Udanej zabawy!!!
Malujemy farbkami plakatowymi, akrylowymi, temperami ...


Ozdabiamy, przywiązujemy wstążeczki i ozdoby gotowe do powieszenia


Jeśli ma być to prezent dla bliskich to proponuje zapakować w celofan i dodatkowo przyozdobić

WESOŁYCH ŚWIĄT!!!

1 komentarz:

  1. Kreatywnie i od serca :) Nie mogę się doczekać, aż moje dzieci będą lepić ozdoby z masy solnej i ozdabiać je na swój sposób. Z dziećmi i takimi pomysłami atmosfera świątecznych przygotowań to jeszcze piękniejszy czas!

    OdpowiedzUsuń

Zapraszam podziel się ze mną swoją opinią