niedziela, 16 lutego 2014

METODA DOMANA - Z CZYM TO SIĘ JE I JAK SIĘ JE


Jutro startujemy z nauką czytania Metodą Domana. Już się nie mogę doczekać. Jestem ciekawa ich reakcji, jutro Wam wszystko opiszę, a teraz pozwolę sobie przedstawić czym właściwie jest ta metoda i czego potrzebujemy by rozpocząć naukę ze swoim dzieckiem.


Nauką tą metodą oparta jest na wielokrotnym pokazywaniu dziecku zestawów kart ze ściśle określoną treścią. Każdy zestaw prezentujemy dziecku 3 razy dziennie w odstępach 30 - minutowych. Zestaw jest codziennie modyfikowany. Rozpoczynając zabawę w czytanie jako pierwsze pokazujemy dziecku proste rzeczowniki, które łatwo znajdzie w swoim otoczeniu. Harmonogram ułatwia rozplanowanie zabawy. Pamiętajmy jak ważną zasadą jest systematyczność.

Kilka informacje o dziecku, które ułatwią zrozumienie wdrażania nauki czytania:

 • Dziecko w wieku poniżej 5 lat może sobie przyswoić ogromne ilości informacji. Im młodsze tym łatwiej mu to przychodzi, dziecko młodsze niż czteroletnie uczy się szybciej niż pięciolatek, trzylatek szybciej niż czterolatek a przed drugim rokiem rozwój ten jest najszybszy i najefektywniejszy.
 • Dziecko przed 5 rokiem jest w stanie przyswoić informacje niezwykle szybko. 
 • Im więcej nauczy się przed piątym rokiem tym więcej zapamięta na długo.
 • Dziecko takie ma niezwykłą ilość energii.
 • Ma przede wszystkim ogromne pragnienie uczenia się.
 • Co najważniejsze dziecko przed 5 rokiem może i chce nauczyć się czytać.


Kiedy zacząć?


Wszystkim wydaje się, że nauka czytania zarezerwowania jest dla szkoły, to szkoła powinna nauczyć czytać. Nic bardziej mylnego, zabawa w czytanie razem z rodzicami może być niezwykła, nie bawimy się w poznawanie alfabetu jak to zwykle jest w szkole. Tylko poznajemy wyrazy i później łączymy je zdania. Czym jest alfabet, totalnie abstrakcyjnym tworem, bo co można powiedzieć o A, no nic A to A i tak zostanie. Alfabet warto znać, ale nauczymy się go na samym końcu. 
Naukę czytania możemy zaczynać od urodzenia, zajmuje ona niewiele czasu a rezultaty zobaczymy później, bo wiadomo dziecko roczne nie zacznie nam czytać, ale jeśli zaczniemy od wczesnego etapu to momencie kiedy opanuje mowę będzie już miało duży zasób słów i z łatwością będzie mu przychodziło czytanie.
Wczesne czytanie rozwija spostrzegawczość, kreatywność, koncentrację i łatwość uczenia się. 

Najłatwiej obrazuje to krótka historyjka:

Pewnego razu matka pyta specjalistę od rozwoju dzieci, kiedy powinna zacząć uczyć swoje dziecko.
- Kiedy Pani dziecko ma się urodzić? - spytał.
Kobieta odparła: Ma teraz pięć lat.
- Proszę Pani, proszę szybko biec do domu. Zmarnowała Pani pięć najlepszych lat jego życia - odpowiedział ekspert.

Coś w tym jest, spędzamy całe dnie na zabawach, dużo dzieci spędza obecnie większość dnia z głową wpatrzoną w ekran telewizora, laptopa bądź tableta. Może warto by było oderwać dzieci i poświęcić im raptem pół godziny dziennie na naukę czytania. Rozwijajmy mózgi naszych dzieci, dzieciństwo to nie czas jedzenia ale wręcz połykania wiedzy. Chyba nikt nie widział dziecko, które nie zadawało by setki pytań dlaczego, czasem wręcz denerwuje to rodziców, ale przecież ono che tylko wiedzieć jak to się dzieje, że pada deszcz, co dzieje się z jedzeniem które je. Super mieć dziecko, które się czymś interesuje niż siedzi przed telewizorem i uczy się agresji, niszczy sobie wzrok i zabija kreatywność.

Tak więc nie czekajcie tylko zabierzcie swoje dzieci w podróż z czytaniem a dobra zabawa murowana.

Co potrzebne? 


Z tym nie mamy problemu, zabierając się za naukę dziewczynek zrobiłam mały rekonesans.  Przygotowanie materiałów w domu to duży koszt, przede wszystkim czasochłonny. Musimy wszystko napisać a jeśli chodzi o naukę czytania to tutaj duże znaczenie odgrywa wielkość liter. Trzeba również znaleźć kartki o wymiarach 55x15 cm, ważne by były one sztywne, potem tekst powinien mieć wielkość 7,5 cm i ważne by na początku był napisany czerwonym mazakiem. To takie podstawy, szczerze myślałam, żeby zakupić pakiet czystych kart ->KLIK, można je zamówić przez internet w wydawnictwie Wczesna Edukacja. Ale po dłuższych naradach polecam zakupienie już gotowych, oszczędzacie przede wszystkim czas, który jest tak cenny dla rodziców. Przeszukałam internet by poszukać wydawnictwa, które ma  w swej ofercie zestaw oparty o Metodę Domana i jest jednocześnie ładny i trwały. Z wszystkich znalezionych, a nie było ich dużo, wydawnictwo Wczesna Edukacja, spełniło moje oczekiwania. Cena ok 140 zł nie jest ceną wygórowaną, uwierzcie mi czas jaki byście poświęcili na wykonanie tych kart samodzielnie kosztował by Was wiele więcej. Wiem pomyślicie sobie następne pieniądze, zawsze znajdzie się okazja by poprosić o taki prezent od dziadków, chrzestnych, na pewno się dołożą. To dobry prezent zamiast następnej zabawki, których dziecko ma już tysiące, nauka poprzez zabawę spodoba się na pewno każdemu dziecku. Kupcie na początek tylko pakiet 1 po to aby przekonać się czy na Twojemu dziecku ta metoda odpowiada, jeśli nie zadziała teraz odłóż i poczekaj jakiś czas. Pamiętaj nie rezygnuj, daj swojemu dziecku możliwość rozwoju swojego mózgu.

W skład takiego zestawu wchodzi:


 • 200 kart z wyrazami
 • 10 czystych kart
 • poradnik zawierający wprowadzenie do nauki czytania
 • harmonogram w 3 wersjach 
 • czerwony marker do wypełniania czystych kart
 • zakładka ułatwiająca poruszanie się po zestawieNauka czytania składa się z pięciu kroków:


 • Krok pierwszy - pojedyncze słowa
 • Krok drugi - pary słów
 • Krok trzeci - krótkie zdania
 • Krok czwarty - dłuższe zdania
 • Krok piąty - książki
Rozpoczynając przygodę z czytaniem będziemy korzystać z pakietu 1, w skład którego wchodzi nauka pojedynczych słów oraz wyrażeń dwuwyrazowych. 
Kontynuując naukę sięgniemy po pakiet 2, czyli nauka krótkich oraz dłuższych zdań. 
Na samym końcu to już sama przyjemność - książki

Złote zasady

 1. Zacznij z jak najmłodszym dzieckiem.
 2. Zawsze bądź radosna. 
 3. Szanuj swoje dziecko.
 4. Ucz dziecko wtedy, gdy oboje macie dobry humor.
 5. Przerwij sesję, zanim dziecko będzie chciało ją przerwać.
 6. Pokazuj materiały jak najszybciej.
 7. Często wprowadzaj nowy materiał.
 8. Prowadź ćwiczenia regularnie.
 9. Starannie przygotowuj materiały i zawsze miej ich tak duży zapas, by wyprzedzać dziecko.
 10. Pamiętaj o prawie o prawie, które Cię chroni przed porażką: Jeśli ty lub dziecko nie bawicie się dobrze, przerwij ćwiczenia. 


Zapraszam na jutrzejszy post, a w nim znajdziecie jak minął nam pierwszy dzień, jak wygląda taka nauka. 
Będę Was informować o przebiegu naszej przygody w czytanie. 

SERDECZNIE ZAPRASZAM!!!


* post napisany z pomocą książki: Subtelna Rewolucja. Czytanie od pierwszego roku życia. Autorstwa Glenn i Janet Doman.

2 komentarze:

 1. to jest świetne i oczywiste, DLACZEGO ??? dlaczego, skoro już dawno udowodniono wszystkie "za' takiego sposobu nauki, moje dziecko w szkole zaczyna właśnie od "a"? Na szczęście słyszałam o tej metodzie dużo wcześniej i czytaliśmy dziecku praktycznie od urodzenia, pokazując słowa, obrazki podpisane wyrazami, nie ucząc liter. Teraz ma sześć lat i czyta nam bajki na dobranoc. Za to w szkole niestety zaliczyło rok nudy poznając po kolei literki, które same nic nie znaczą...Ola

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, dla dziecka potrafiącego czytać zapewne pierwszy rok to nuda. Dlatego uważam, że szkoły powinny się lepiej przygotować a przede wszystkim nauczyciele powinni zorganizować czas by nie był to czas nudy. Takich dzieci będzie przybywać i coraz więcej dzieci będzie szło do pierwszej klasy umiejąc czytać. To jest chyba jedyny problem dla dzieci jak i rodziców, czy warto uczyć wcześniej.

   Usuń

Zapraszam podziel się ze mną swoją opinią