poniedziałek, 24 marca 2014

POZNAJEMY CIAŁODzisiaj zajmiemy się ciałem. Jak wiadomo ciało, zwierzątka i przedmioty z najbliższego otocznia to pierwsze najważniejsze słowa. Od samego początku wprowadzamy dzieci w otaczający świat. Już samo wejście z niemowlęciem do domu stwarza okazje by przywitać i przedstawić mu najbliższe otoczenie. Warto wówczas przedstawić mu jego łóżeczko, pierwszego misia, książeczkę no i przede wszystkim mamę i tatę. Może się wydawać po co to dziecku, i tak nic nie rozumie, bardzo ważne by z nim rozmawiać i opowiadać o otaczającym świecie od samego początku. Pierwsze poznawanie ciała, bo tym się dzisiaj zajmiemy odbywa się na przewijaku, wykorzystajmy chwilę gdy dziecko ma nieskrępowane ruchy i pokazać, że tutaj są twoje nóżki (ucałować stópki), pokazać rączki (zaklaskać, dotknąć jedną rączką drugiej), poklepać brzuszek. Zmieniając pieluszkę opowiadajmy dziecku co robimy, będzie ono świadome kolejnych czynności i wzbogaci jego słownictwo. Im dziecko starsze tym więcej jesteśmy w stanie robić a ogranicznikiem jest tylko nasza wyobraźnia. Pokazujmy i nazywajmy jego części ciała, możemy poprosić aby pokazało "gdzie mama ma nos, ucho itp", możemy równie dobrze wykorzystać do tego misie, lalki i wszelakie pluszaki. Naszą ulubioną zabawą jest zabawa "nóżki dają sobie buziaki". Wszyscy siadamy w siadzie skrzyżnym i mówię "nóżka nóżkę całuje" (dotykamy nóżki, a ustami robimy cmok). To samo robimy z rączkami, mówię wówczas "prawa rączka wita lewą rączkę" (klaszczemy i robimy cmok).

Dziecko do drugiego roku życia powinno znać od 2 do 5 części ciała. Jak wiadomo świadomość własnego ciała jest bardzo ważna, uczymy dzieci czym różni się dziewczynka od chłopca, gdzie ma ręce, nogi i do czego służą nam poszczególne części ciała. 

Pozbierałam w całość piosenki, które śpiewamy (no dobra póki co ja śpiewam a one tańczą), wierszyki - rymowanki, które pomagają nam w poznawaniu ciała.

Na pierwszy ogień - RYMOWANKI


Jest ich trochę, ale ja przedstawiam te które sprawdzają się u Nas. Co najważniejsze bawimy się w pokazywanie. Dzieci uwielbiają tego typu zabawy i każde na pewno będzie szczęśliwe. 


LATA OSA KOŁO NOSA

Lata osa koło nosa
Lata mucha koło ucha
Lecą ważki koło paszki
Lata pszczoła koło czoła
Lata mucha koło brzucha
Lecą muszki koło nóżki
Biegną mrówki koło główki
Lata bąk koło rąk.

PIOSENKA Z POKAZYWANIEM


Ręce do machania, 

nogi do skakania,  
palce do liczenia  
a zęby do mycia.  
Głowa do kiwania,
 uszy do słuchania,  
oczy do mrugania,  
usta do śpiewania. 


POKAŻ OKO

Pokaż, proszę gdzie masz oko?
Gdzie masz ucho? A gdzie nos? 
Gdzie masz rękę? Gdzie masz nogę? 
Gdzie na głowie rośnie włos? 
Podnieś rękę! Tupnij nogą! 
Kiwnij głową - TAK i NIE! Klaśnij w ręce! 
Skocz do góry! Razem pobawimy się!


PIOSENKI - kocha je każde dziecko


Na początek znana Wam wszystkim pewnie w wersji polskiej i anglojęzycznej piosenka głowa, ramiona, kolana, pięty... Ja na końcu dodaje jeszcze a na głowie włos. Dziewczyny pokochały tą piosenkę od pierwszego taktu. Działa bardzo dobrze w chwilach znudzenia, wówczas od razu się rozweselają i jak to zawsze bywa, biorę Zuzkę to wtedy Hanka prosi mnie, że ona też. Bawimy się w następujący sposób: siadam jak zawsze w siadzie rozkrocznym, biorę jedna przed siebie, chwytam rączki i manewruję rączkami tak jak piosenka każe. Bardzo szybko nauczyły się gdzie są kolana, stopy i włosy oczywiście. Gorąco polecam.
Uwielbiamy tańczyć, dziewczyny jeszcze dobrze nie chodzą, ale ruchy taneczne mają dobrze opanowane. Wszyscy trzymamy się za ręce i tańczymy. Piosenki o ciele cieszą się uznaniem wśród dziewczynek. Poniżej przedstawiam Wam listę piosenek, które słuchamy na co dzień i uczymy się ciała razem z nimi. 


 

ZAPRASZAM DO WSPÓLNEJ ZABAWY I DZIELENIA SIĘ SWOIMI POMYSŁAMI JAK UCZYĆ DZIECI ZNAJOMOŚCI SWOJEGO CIAŁA!!!Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Zapraszam podziel się ze mną swoją opinią