piątek, 7 marca 2014

ZABAWY KALMERKOWEPisałam ostatnio o kartach CzuCzu, że są nieodzownym rytuałem każdego dnia. Codziennie towarzyszą Nam również klamerki, to następna stała część dnia po CzuCzu i czytaniu. Zapewne może się Wam wydać dziwne, co można robić z klamerkami od bielizny, otóż kilka rzeczy. A co najlepsze kreatywnych, bo o to w tym wszystkim chodzi, aby zachęcać dzieci do zabawy i jednocześnie je rozwijać . 

Czego potrzebujemy do zabawy:
- klamerki, klamerki i jeszcze raz klamerki. Najlepsze będą te sylikonowe, ułatwią chwyt dziecku i sprawią, że będzie się je łatwo ściągać. Ale starszym dzieciom można również nakładać drewniane, dodatkowo je razem pomalować i jednocześnie wykorzystać np. przy powieszaniu prac. 

Jak się bawimy


Co robimy! Nic innego jak przypinamy klamerki na rękaw i dziecko drugą ręką ściąga po kolei każdą klamerkę. Ważny jest ruch odwodzący i naprzemienny tzn. dziecko ściągając klamerki z prawego rękawa, odkłada klamerki na swoją lewą stronę. Na początku zaczynamy od kilku sztuk, aby zachęcić dziecko a nie zniechęcić. Jeśli będziemy widzieć, że jest zainteresowane to stopniowo zwiększajmy ich  ilość. My bawimy się już ponad dwa miesiące i codziennie dziewczyny są zafascynowane. Pierwszego dnia przypięłam im je również na spodnie, ale zauważyłam, że póki co są za małe i używają do tego tej ręki na której nogawce zostały przypięte klamerki. Dziewczyny są dla mnie niesamowite, powalają mnie swoim zapałem i ciekawością świata. Tak samo jak z CzuCzu na sam widok zabieranych klamerek podążają za mną i siadają. Czasem wręcz wyrywają się która ma być pierwsza, siadają biorą klamerki do rąk i próbują przypinać. Oczywiście jeszcze im to nie wychodzi, jest to jednocześnie dobre ćwiczenie na chwyt pęsetkowy. Dzieci mniejsze nie będą odpinać, tylko ciągnąć je z koszulki, dlatego nie przypinam im zbyt mocno, aby mogły bez trudu je ściągnąć. Tak im się spodobała ta zabawa, najbardziej odpinanie i podawanie klamerek drugiej i zazwyczaj ta druga próbuje sobie przypinać i prostuje rękę jednocześnie wręczając mi klamerkę. Gdy skończymy przypinać wtedy bawimy się w przypinanie jednej na skarpetki, ale wtedy trzeba delikatnie przytrzymać tą rękę po której stronie przypięliśmy klamerkę. 


Rady na koniec


- siadajcie wspólnie z dzieckiem  w siadzie rozkrocznym, dziecko posadź przed siebie;
- zachęcaj dotykając klamerki, zachęci je to do ściągania;
- za każdym razem nagradzaj oczywiście słowem : SUPER, BRAWO, REWELACJA, GRATULUJĘ;
- po skończonym koniecznie PODZIĘKUJ;
- ważna zasada "zakończ zabawę nim dziecko się zirytuje i samo zakończy";
- nie zmuszaj !!!

ZAPRASZAM DO WSPÓLNEJ ZABAWY KLAMERKOWEJ


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Zapraszam podziel się ze mną swoją opinią