czwartek, 8 maja 2014

TRENING CZYSTOŚCI CZAS ZACZĄĆ!


Jeszcze w kwietniu pisałam o przygodzie z nocnikiem, jak ją rozpocząć by nie stała się traumą na dalszą drogę. Jakie kroki przejść by w końcu pożegnać pieluszkę. Te i inne zagadnienia znajdziecie w poście NOCNIKOWA PRZYGODA. Tak jak wspominałam maj jest dla nas miesiącem rewolucji. Z końcem kwietnia dziewczyny pożegnały jedną drzemkę i teraz została im tylko poranna zwykle od 9.00-11.30, co za tym idzie zaczęłam sama wychodzić z nimi na spacery. Pewnie też w najbliższym czasie napisze wam jak wygląda spacerowanie w wielorakami, bo nie jest to takie proste jakby się wszystkim wydawało. Póki co czeka nas następna rewolucja, tak będziemy próbować pożegnać pieluszki. Zobaczymy jak to będzie. Jak na razie chcę wam napisać jak się do tego zabrać i kiedy wiadomo, że to ten moment. 

Od czego zaczynamy?


Na samym początku warto się zaopatrzyć w tonę majtek. Jeśli mamy już majtki to warto wtedy pokazać dziecku czym się różnią od pieluszek. Załóżmy je dziecku na próbę i zobaczmy jego/jej reakcje. Większość dzieci nie stawia oporu, ale bywają i dzieci którym odpowiada pieluszka i nie chcą jej wymiany na majtki. Prócz majtek warto przygotować ubranka na przebranie. Musimy się liczyć z tym, że przez pierwsze dni będą one częściej zmieniane niż zwykle. Mamy majtki, ubranka to pora jeszcze na mop, który będzie stał w gotowości w dostępnym miejscu dla dorosłego. Warto też ustawić nocnik w pokoju, aby dziecko mogło szybko z niego skorzystać, z czasem przynosimy go do toalety i tylko tam pozwalamy korzystać.

3 2 1 Start


Mamy wszytko przygotowane. To teraz pytanie kiedy wybrać ten moment? Jeśli wcześniej korzystaliśmy z nocnika i bacznie obserwowaliśmy dziecko,  to jesteśmy w stanie zauważyć kiedy jest gotowe. Jeśli po drzemce lub spacerze ma suchą pieluszkę, robi siusiu i kupkę do nocnika, to wasze dziecko najwyraźniej jest przygotowane. Pamiętajcie, aby nie robić tragedii z każdej plamy na podłodze, to nie koniec świata tylko początek do samodzielnej drogi waszego malucha. Ważne jest także nauczenie dziecka sygnalizować siusiu, kupę, nie tylko słownie ale i za pomocą gestów.  To jaki system będziecie stosować zależny od dziecka i od was drodzy rodzice, ważne aby rodzic dobrze odczytywał sygnały i czy będą one płynąć z ust czy będą wyrażane za pomocą gestów nie stanowi tutaj problemu. Ważne jest aby dziecko odczuwało naszą bliskość i pomoc w razie potrzeby a nie krzyk "znowu nie zrobiłeś do nocnika". Uzbrójmy się w cierpliwość i w tedy wszytko pójdzie szybciej i dziecko będzie szczęśliwe i rodzice. 

Pewnie większość zastanawia się kiedy dziecko rzeczywiście jest przygotowane na przejście treningu czystości. Powiem tak nie ma jakiś sztywnych ram, około 18 miesiąca organizm dziecka jest przygotowany na kontrolowanie wydalania. Inaczej wygląda to z rozwojem psychicznym, wiadomo to głowa kontroluje wydalanie i dużo problemów związanych z odpieluszkowaniem zaczyna się właśnie w głowie. Dlatego nie ponaglajmy, stwórzmy miłą atmosferę, aby dziecko kojarzyło naukę robienia na nocnik z czymś pozytywnym. Często bywa tak zazwyczaj z 3 latkami, które nadal noszą pieluchę, że to rodzice nie pokazali wcześniej czym jest trening czystości, ale wyznają zasadę "wyrośnie z tego". Pewnie zdarzają się dzieci którym pielucha przeszkadza i manifestują to w wyraźny sposób, ale są i takie które mogłyby chodzić nawet i do piątego roku życia. Nie jest to przede wszystkim zdrowe zwłaszcza u chłopców, może prowadzić do przegrzania jąder. Więc może warto wykorzystać ciepłe dni i zabrać się za odpieluszkowanie. A propo pory idealnej to można już zaczynać w maju, jeśli na czas żegnania pieluszki postanawiacie aby dziecko chodziło w samych majtkach to radziłabym poczekać do czerwca/lipca. Wtedy warto kupić buty ala crocsy i pozwolić dziecku biegać po mieszkaniu. 

Warto na początek ubrać dziecku majtki na kilka godzin i sprawdzić jego reakcje. Jeśli zauważycie, że rzeczywiście dziecko sygnalizuje siusiu, kupę to może warto poświęcić trochę czasu i przejść przez ten etap razem z dzieckiem. Jeśli większość siusiu robi w majtki a nie na nocnik to lepiej poczekajmy miesiąc i spróbujmy później, pamiętajcie tylko by nie odwlekać tego w nieskończoność.


Drzemka/spacer co wtedy?


Jeśli chodzi o spanie zarówno w dzień i w nocy to musimy się uzbroić w cierpliwość. To jest następny etap, poprzedzony jest zwykle suchymi pieluszkami po spaniu. Jeśli w ciągu kilku dni twój maluch ma suchą pieluchę to kup podkłady, proponuje takie większe. Warto włożyć jeden pod prześcieradło i jeden na, tak by nie przesuwał się podczas spania i takim sposobem ściągamy pieluszkę i pozwalamy spać w majtkach. Pewnie nie raz zdarzy się sytuacja, że obudzi się przemoczone, ie róbmy wtedy tylko wyrzutów tylko powiedzmy dzisiaj się nie udało, następnym razem będzie lepiej.
Jak sprawa wygląda na spacerach, analogicznie. Tylko wybierając się na spacer zabierzmy ze sobą cały zestaw ubranek na zmianę, nie pozwólmy aby marzło an dworze pomimo pięknej pogody. Wiadomo nie ściągajmy pieluchy jeśli na dworze zimno i plucha.

My zaczynamy w przyszłym tygodniu, myślę, że nie powinno być problemu. Lubią biegać po pokoju bez pieluchy, często pielucha im przeszkadza i próbują ją ściągać. Sygnalizują siusiu poklepywaniem się po pieluszce albo po prostu kierują się w stronę toalety i przynoszą nocnik. Wszytko się okaże czy są przygotowane. Pierwszy krok ku samodzielności.

Pamiętajcie aby trzymać się stałych pór i przypominać dziecku aby zrobiło siusiu, bo one często w natłoku zabaw o tym zapominają. Póki co dziewczyny potrzebują jeszcze naszej pomocy, ale jeszcze kilka miesięcy i same będą chodziły do toalety i korzystały z nocnika.1 komentarz:

  1. ..i najważniejsze to duuuuużo cierpliwości dla rodziców. Taka nauka musi trochę potrwać. Wiosna jest najlepszym momentem na rozpoczęcie nauki. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń

Zapraszam podziel się ze mną swoją opinią