poniedziałek, 16 czerwca 2014

BOBAS LUBI WYBÓR


Ostatnio pisałam o metodzie BLW, dzisiaj postanowiłam przedstawić Wam książkę w której znajdziecie odpowiedź na nurtujące was pytania. Jeśli przymierzacie się do wprowadzania BLW w codziennej diecie dziecka to książka w sam raz dla was. 

Autorki Gill Rapley i Treacy Murkett przekonują rodziców, że każde dziecko potrafi jeść samodzielnie od najwcześniejszych chwil. Pokazują jak rozszerzać dietę dziecka rezygnując z fast-foodów jednocześnie wychowując dziecko, które będzie uwielbiać zdrowe jedzenie.  

Znajdziecie w niej informacje czym jest BLW, jak się przygotować i od czego zacząć. Pozwoli wam rozwiać wątpliwości, a także zmieni nawyki żywieniowe. Ale nie można jej traktować jako Biblii o BLW, bo tym nie jest. Autorka w wielu sprawach się powtarza, pisze o rzeczach oczywistych, ale jak z każdej książki każdy może coś wynieść dla siebie. 
Tak jak pisałam wcześniej nie jestem zwolenniczką BLW, uważam, że papki i jedzenie łyżeczką to również ważny etap w rozwoju dziecka. To co najważniejsze dla mnie to pozwalanie dzieciom na jedzenie rękami, tak często pomijane i uważane za brak wychowania. Jedzenie palcami nie jest objawem braku wychowania ale pierwszym krokiem ku samodzielności. Ta książka uświadomiła mi jak ważne jest jedzenie palcami potem widelcem i na końcu łyżeczką i nożem. Ręce to pierwsze sztućce dziecka, więc pozwólmy mu żeby ich używało a tym samym rozwijało motorykę małą, czyli usprawnianie dłoni. Następnym krokiem będzie używanie widelca, nie łyżki którą często rodzice wręczają dziecku. Łyżka wymaga wprawy w jej posługiwaniu, jedzenie równie szybko może się na niej znaleźć jak i spaść, dlatego na naukę posługiwania się łyżką potrzeba czasu. Widelec jest znacznie prostszym w opanowaniu narzędziem służącym do jedzenia. Dziecko, które opanowało już chwyt dłoniowy potrafi chwycić, nabić i włożyć jedzenie do buzi. Nie należy niczego przyspieszać, po prostu pozwólmy dziecku cieszyć się jedzeniem. 
Przyznam, że jak zaczęłam wgłębiać się w lekturę "Bobas Lubi Wybór" sama zaczęłam się zastanawiać czy oby jest to właściwa metoda, zastanawiałam się czy zrezygnowanie z papek i karmienia łyżeczką jest naprawdę możliwe. Teraz jak pracuje z dziewczynkami stwierdzam, że nie jest możliwe karmienie dziecka tylko metodą BLW. Chociaż książka bardzo dobrze pozwala się zapoznać z tematem. Porusza temat odstawienia fast-foodów w diecie dziecka i propaguje zdrowe żywienie z którym całkowicie się zgadzam. Do wszystkiego należy podchodzić z dystansem i nie traktować jednej metody jako ostateczność.


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Zapraszam podziel się ze mną swoją opinią