poniedziałek, 23 czerwca 2014

DRODZY OJCOWIE Z OKAZJI WASZEGO ŚWIĘTADziś Dzień Ojca, z tej okazji postanowiłam napisać kilka słów na temat roli ojca w rodzinie, kim on w ogóle jest. Jak ważną osobą jest nie tylko dla swojej żony ale przede wszystkim dla dzieci. Jak często zapominamy i stawiamy go gdzieś obok i nie pozwalamy uczestniczyć w wychowaniu. A przecież może być inaczej.


Kim jest? Po co jest? Można by się zastanawiać, ale nie trzeba długo myśleć, aby stwierdzić, że ojciec to pomocna dłoń, to siła, którą daje codziennego dnia. Jak często rola ojca jest pomijana a czasem wręcz zapomniana. Jak często my jako kobiety odsuwamy ich od małego dziecka twierdząc, że sobie nie poradzą, że opiekowanie zarezerwowane jest wyłącznie dla matek. Nic bardziej mylnego, nieraz sprawdzają się w tej roli o wiele lepiej niż kobiety, potrafią trzeźwym okiem ogarnąć sytuacje. Mężczyzna jako tata potrzebuje żony, która wprowadzi go w świat dziecka, pokaże mu jak się myje, jak karmi, przewija. Będzie on uczestniczył a nie stał obok swego dziecka, tak od samego początku sprawiamy, że nie tylko matka jest najważniejszą osobą w życiu dziecka, ale także ojciec. 

Świat bez Ojców był by smutnym światem, bo kto by pokazywał dzieciom jak coś jest skonstruowane, zabierał na mecze piłki nożnej, pozwalał umorusać się i nie widział w tym nic dziwnego. Kto jak nie Ojciec podnosił poprzeczkę i wymagał więcej i więcej. Kto by nosił dzieci na barana, rozkładał klocki i budował lotniska, garaże do samego rana. Dla kogo córka jest najważniejszą po żonie kobietą świata. Obdarowywał ją pięknymi prezentami i sprawiał, że czuje się wyjątkowa. Szeptał to ucha, że pięknie wygląda i był zazdrosny o nowych kolegów. Tylko TATA

Obraz współczesnego ojca ciągle ulega przemianie. Zmiany które nastąpiły spowodowały, że ojcowie stali się obecni w wychowaniu swoich dzieci. Ich relacje stały się emocjonalne a nie instrumentalne jak wcześniej, sprawiło to, że przestali być "weekendowymi tatusiami" na rzecz czynnego uczestnictwa w życiu dzieci. Coraz częściej widzimy ojców pchających wózek, zmieniających pieluchę i nie  przynosi im to ujmy, wręcz przeciwnie napawa dumą. Pokazują swoim przykładem jak miło jest brać udział w kształtowaniu charakteru dziecka. Jak ważna rolę odgrywają w ich życiu. Wiadomo już pewnie wszystkim, że matka kocha swoje dziecko miłością bezwarunkową a na miłość ojca trzeba sobie zasłużyć. Dlatego ojciec jest tak potrzebny w życiu każdego dziecka, to on potrafi trzeźwo ocenić sytuacje, nie jak matka bronić swojego dziecka, ale spojrzeć na cała sytuację z innej perspektywy. 

Dlaczego warto zostać tatą?


Można wyróżnić dwa powody dla których warto zostać ojcem. Wreszcie może przeżyć rzeczy, których nie był w stanie doświadczyć będąc dzieckiem. Np. pobawić się kolejką elektryczną, samochodem sterowanym itp. Może niejako poprawić swoje dzieciństwo. Drugi bardzo istotny powód to możliwość poprawienia relacji z własnym ojcem. Teraz jest się w stanie zrozumieć postępowanie swojego ojca i spojrzeć na wszytko z innej perspektywy. Stanąć obok niego a nie na przeciwko. Zrozumieć lęki, niepokoje czy wątpliwości.

DRODZY TATUSIOWE WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zapraszam podziel się ze mną swoją opinią