piątek, 27 czerwca 2014

PRAKTYCZNE WSKAZÓWKI


Zastanawiacie się pewnie jak nam idzie z nauką czytania. Powiem tak w momencie kiedy zabraliśmy się za trening czystości zostawiliśmy karty. Uważam to za dobry krok, one teraz skupiają się na innych czynnościach i dodatkowe absorbowanie kartami nie było by dobrym pomysłem.
Tym samym pozwoliłyśmy im trochę odpocząć i przyznam, że dziewczyny też są zadowolone tą ideą. W tym momencie korzystam z okazji i podzielę się z wami praktycznymi wskazówkami jak realizować plan nauki czytania wg Domana.


Za nami już ponad 3 miesiące od kiedy zaczęliśmy wcielać w życie naukę czytania. Przyznam, że nie zawsze dziewczyny były zainteresowane wyrazami. Czasami wręcz odwracały się w drugą stronę dając znać dzisiaj nie chcę. Co najważniejsze szanowaliśmy ich zdanie, ale czasem próbowaliśmy różnych sztuczek i one zdawały rezultat.

Rady jak przejść prze pierwsze kroki :


1. Jeśli naukę czytania prowadzą więcej niż jedna osoba warto wzajemnie wypracować schemat działania. Mama wieczorem zmienia karty.  Karty, które przeczytałam dzieciom odkładam na bok tak aby wszystkie mi się nie pomyliły.

2. Warto pokazywać karty na różne sposoby, jeśli przedstawiamy wyraz idę, to warto go pokazać na sobie, lub przedstawić jak karta chodzi. Sprawia to, że dziecko czyta z większym zaciekawieniem niż zwykle.

3. Jak pisałam wcześniej na odwrocie karty warto napisać sobie czytany wyraz, Doman radzi, żeby było to w lewym górnym rogu, my pisaliśmy go na środku na górze i o wile lepiej się to sprawdzało.

4.  Jeśli widzisz, że twoje dziecko ma inne ciekawe zajęcia może warto częstotliwość pokazywania zestawów, i z 9 sesji zamienić na 6, tak jak my zrobiliśmy u dziewczyn. Cały proces trwa przez to dłużej, ale przynajmniej dzieci nie nużą się tak szybko jak wcześniej.

5. Pokazywanie kart od rana to dużo lepszy pomysł, umysł jest wtedy wypoczęty i gotowy na przypływ nowych informacji.

JEŚLI RAZEM Z NAMI UCZYCIE SIĘ CZYTAĆ METODĄ DOMANA A MOŻE MACIE JUŻ CAŁY PROCES ZA SOBĄ PODZIELCIE SIĘ SWOIMI CENNYMI WSKAZÓWKAMI.

1 komentarz:

Zapraszam podziel się ze mną swoją opinią