poniedziałek, 8 grudnia 2014

MAMO, TATO POGRAJMY! Z CYKLU CO KUPIĆ DZIECKUDo świąt pozostało coraz mniej czasu. Jeśli nie macie pomysłu co kupić starszakowi dzisiaj zapraszam was do świata gier. Będzie krótko, bo o niektórych grach nie trzeba wiele pisać, bo zapewne każdy ją pamięta z dzieciństwa albo w wydaniu dla dorosłych. 


Obecnie gry planszowe przechodzą swoją drugą młodość i wchodzą do łask. Coraz więcej słyszę opinii i propozycji w co grać. W erze komputeryzacji kiedy obraz elektroniczny zdominował życie codzienne warto wygospodarować czas aby wspólnie pograć z dziećmi. Przyznam, że czasem my dorośli mamy więcej frajdy niż dzieci. Za naszych czasów nie było takich zabawek czy gier i wraz z dziećmi możemy przeżywać drugie dzieciństwo.


Chciałam wam przedstawić kilka propozycji które są warte polecenia. Na początku gry które znam i grałam z dzieciakami. Na koniec postanowiłam wam zaproponować 3 gry które są dla mnie nowością ale przyznam, że strasznie jestem ich ciekawa.


O co chodzi z tymi grami? Dlaczego są tak ważne?


Biorąc pod lupę gry planszowe warto podać przyczynę dlaczego nie wszystkie dzieci w nie grają. Odpowiedź jest prosta, zależy to przede wszystkim od rodziców, którzy coraz częściej są zabiegani i nie znajdują czasu by rozeznać się co proponuje rynek. Zorientowanie się co dostępne na rynku nie wystarczy, trzeba się nauczyć zasad i w końcu poświęcić czas i zagrać z dzieckiem. Rodzice wolą posadzić dziecko przed telewizorem czy komputerem niż spędzić ten czas na świetnej zabawie jaką są planszówki. Przyznam, że obecnie rynek proponuje nam wiele świetnych zabaw na spędzanie wieczorów, nie jest to tylko chińczyk czy warcaby znane z naszego dzieciństwa. Dla 6 latka można znaleźć wiele propozycji których zasady na pewno w mig opanuje. Takie gry cieszą nie tylko dziecko ale i dorośli czerpią nich wiele frajdy. 

Gry planszowe dają wiele radości i satysfakcji. To przede wszystkim nauka a także czas spędzony w gronie rodziny. Ćwiczą koncentrację, myślenie strategiczne a także wyobraźnię. Dzieci uczą się, że należy postępować zgodnie z regułami, należy czekać na swoją kolej a także są okazją do trenowania cierpliwości. Uczą zdrowego współzawodnictwa, umiejętności wygrywania oraz przegrywania a także komunikowania się z innymi uczestnikami. Ważne, że dzięki rodzinnemu graniu pielęgnujemy więzi rodzinne, to czas wspólnych emocji, wrażeń które możemy później wspominać. Czego dziecko może się nauczyć podczas grania? Ćwiczy dodawanie, odejmowanie, nauka kolorów przychodzi mu z łatwością a także uczy się logicznego myślenia, które na pewno przyda się w dalszym etapie edukacji

GRY W KTÓRE MIAŁAM OKAZJE GRAĆ I SZCZERZE POLECAMWersja Scrabble dla najmłodszych. Dwie gry w jednym, w pierwszej  z nich "słowa i obrazki" dzieci łączą litery na planszy a pomogą im w tym obrazki. Druga wersja do gra dla starszych dzieci, układają słowa i zestawiają literki na kolorowych premiowych polach. Ta zabawa wytęża umysły dzieci, zachęca do kreatywnego myślenia a także ćwiczy rywalizacje. Ważna gra dla dzieci szkolnych w ćwiczeniu naszego skomplikowanego języka. 


Kolejna gra dla dorosłych w wydaniu dla najmłodszych Monopoly Junior. Nie muszę chyba przedstawiać tej gry, bo zapewne  każdy z nas w nią kiedyś grał. Propozycja Monopoly dla najmłodszych została uproszczona, ale nadal towarzyszą jej emocje związane z inwestowaniem i zarządzaniem swoim majątkiem.  


Kolejna ciekawa propozycja Nogi stonogi. Przyznam,że na pewno spodoba się każdemu dziecku, jednym słowem odczarowujemy kostki. Na ściankach wydaniu stonogi znajdziemy buty w różnych kolorach, rzucamy 4 kostkami i tym samym budujemy własną stonogę. Wyrywa ten, czyja stonoga będzie miała więcej butów. Gra dla 4 latka, ale myślę, że można próbować już z 3 latkami. Posiada dwa warianty dla młodszych i starszych dzieci. Uczy kolorów oraz prostego liczenia. 


Uwielbiam tą grę i gorąco wszystkim polecam. Pędzące żółwie to idealna gra dla całej rodziny. Gwarantuje dobrą zabawę zarówno dzieciom jak i rodzicom. O co chodzi? Jednym słowem trzeba doprowadzić swojego żółwia do mety, pomogą nam w tym karty. Losujemy żółwia, nie zdradzamy kogo wylosowaliśmy i doprowadzamy swojego żółwia do mety tak żeby nikt się nie zorientował że to nasz żółw. Gra od 5 lat, my z trojakami graliśmy jak miały 3,5 roku, jednak według ich zasad, czyli każdy sam sobie wybiera żółwia i doprowadza do mety. Przyznam, że teraz już im to dużo lepiej wychodzi. Uczy strategicznego myślenia, kolorów a także gwarantuje wyśmienitą zabawę i wielkie emocje. 


Tej gry nie muszę przedstawiać, bo zna ją każdy. Chińczyk to tradycyjna gra w którą pokocha każde dziecko. Od uczestników wymaga intensywnego myślenia oraz wyobraźni. Od zawsze grają w nią nie tylko dzieci ale także dorośli. Sprawdzi się super już od 3/4 roku życia. 


Grzybobranie - gra znana zapewne każdemu z nas. O co chodzi, wędrujemy po planszy i zbieramy grzyby a w trakcie zabawy czekają na nas różne przygody. To przede wszystkim dobra zabawa dla całej rodziny. Pełna humoru i niespodzianek gra, którą polecam już dla 3 latka. 


Sptkałam się z grą Dobble u trojaków rok temu, wtedy poznawały zasady i szukanie obrazków szło im wolniej. Teraz już wymiatają, ja nie zdążę znależć a one już odkrywają kolejną kartę. Można w nią grać na wiele sposobów, w środku możemy znależć 5 minigier. O co chodzi? Otóż na karcie znajduje się 8 symboli różnych wielkości, i niezależnie jaką kartę weźmiemy z talii zawsze znajdziemy jeden wspólny symbol. Zgadnij kto to? to gra na spostrzegawczość. Należy rozpoznać właściwą postać, zadawać pytania i zakrywać okienka. W tej grze liczy szybkość i uważne słuchanie oraz zadawanie pytań. Wygrywa ten kto rozpozna tajemniczą osobę wybraną przez przeciwnika. Graj 5 rund i zostań najlepszym detektywem.


Gra z której można czerpać wiele radości. Kiki Ricky spodoba się zapewne każdemu dziecku. Krótko o tej grze, każdy gracz ma 3 kury w danym kolorze i każda kura ma inna czapkę. Kury ustawimy na samym dole i stopniowo w czasie gry przesuwamy się na górę. Gdy jedna z kostek wskaże czerwoną postać koguta wówczas graczowi przysługuje rzut jajkiem. Strącone kury kontynuują grę z poziomu na który upadły. Wygrywa ten, którego jedna z kur wskoczy do gniazda. 


Gra, którą zna zapewne każdy Twister. Sędzia kręci strzałką albo używamy automatycznej, która podaje nam kolor oraz nogę lub rękę. Wszyscy gracze wykonują ten ruch jak najszybciej. To gra nie tylko dla dorosłych, ale super się sprawdzi także dla dzieci. Daje mnóstwo radości i zachęca do ruchu. 


GRY, KTÓRYCH NIE ZNAM, ALE JESTEM CIEKAWAPytaki znam z recenzji blogerów, ze słyszenia, ale nie miałam okazji w nią grać. To rodzinna gra dzięki której wszyscy mogą się lepiej poznać, ćwiczyć komunikację (słuchani i odpowiadanie), uczy cierpliwości, wspiera nauka czytania najmłodszych. Rozwija samoświadomość emocjonalną a także kształtuje postawy empatyczne. Uczestnicy losują z woreczka żetony z pytaniami, następnie odpowiadają na pytania lub wykonują zadanie. Wyjątkowo oryginalna gra logiczna dla graczy w każdym wieku. Tripol łączy w sobie proste zasady, oryginalną grafikę oraz ciekawą strategię. Celem gry jest zdobycie jak największej ilości punktów poprzez dokładanie do siebie trójkątów pasującymi bokami. Przyznam, że zainteresowała mnie ta gra i muszę jej poszukać. Gra przeznaczona dla dzieci od 6 lat. 


Trzecia propozycja Speed Cups w której każdy z graczy otrzymuje 5 różnokolorowych kubków i musi jak najszybciej ułożyć je w pokazanej kolejności pokazanej na karcie z rysunkiem. Trzeba ułożyć obok siebie lube jeden na drugim i jak najszybciej zadzwonić dzwonkiem. Ten kto wykaże się największą spostrzegawczością wygrywa. 

MAM NADZIEJE, ŻE MOJE PROPOZYCJE WAM SIĘ SPODOBAŁY I ZACHĘCIŁAM WAS DO WSPÓLNEGO GRANIA Z DZIECIAKAMI


ZA TYDZIEŃ PROPOZYCJE GIER DLA MALUCHA!!!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zapraszam podziel się ze mną swoją opinią