niedziela, 8 lutego 2015

RODZEŃSTWO I ZABAWA


Pewnie nie raz zachodziliście w głowę jak przetrwać okres dorastania dzieci. Patrzyliście jak wasze pociechy rosną i zamiast psuć konstrukcje starszego rodzeństwa podejmują inicjatywę i bawią się wspólnie. Fakt dla każdego rodzica to ciężki czas. Bunt starszego i wieczne krzyki "Mamo on znowu popsuł moje auto, rozwalił lotnisko które zbudowałem". Czy tak musi być? Chyba nie trzeba się domyślać, że każde dziecko musi przejść ten etap. Ważne tylko jaką rolę tu odegramy. Dzisiaj o tym w co się bawić z dziećmi aby te starsze i młodsze były zadowolone. Kilka słów o etapach rozwoju zabawy dziecka i naszym wkładzie w ten rozwój.


Ten kto miał rodzeństwo pamięta zapewne kłótnie, spory o zabawkę i nie tylko. Zawsze najfajniejsza była zabawka, którą odkopał gdzieś brat lub siostra, wtedy każde ją chciało ją mieć mimo, że na półce lub gdzieś w koszu z zabawkami leżała tygodnie. Jest to jak najbardziej normalne, spokojnie należy to przetrwać. Ważne aby ustalić reguły, pozwalamy się bawić zabawka jednemu a później ono daje zabawkę drugiemu. Ważne jest też nauka tzw. wymianek, chcesz zabawkę oddaj tą którą się teraz bawisz, ważne też aby druga strona zaakceptowała ten deal. To bardzo ważne jeśli od początku wpoimy dzieciom zasady dzielenia się zabawkami, później nie będzie im to sprawiało problemu. Choć kłótnie i tak wpisane są istnienie rodzeństwa. Posiadanie rodzeństwa to coś najwspanialszego, każde uczy się wiele od siebie. Kiedy młodszy przekroczy magiczną trójkę wówczas jest już tylko lepiej, sami potrafią inicjować zabawy, improwizować i czas w domu wypełniony jest pomysłami. Głowa dzieciaków jest pełnia pomysłów, nasza tylko w tym rola aby je wspierać a nie ignorować i nazywać głupimi. Najlepszym kompanem do zabawy jest brat bliźniak lub siostra, ponieważ obydwoje są na tym samym etapie łatwiej się im dogadać. Wielkoraki potrafią się super bawić, ale pamiętajmy, że i one również nie będą prowadziły wzajemnych zabaw. Będą uczestniczyły w zabawach które my proponujemy ale dopiero koło 3 roku zaczną się wspólnie bawić. 

Etapy zabawy


Na początku musicie zrozumieć, że nigdy nie będzie tak, że roczne dziecko będzie się bawiło z 3 latkiem. Po prostu musi jeszcze przejść swoją drogę nim zacznie się bawić z drugim dzieckiem. Warto prześledzić etapy rozwoju zabawy dzieci po to aby nie żądać od dzieci rzeczy niemożliwych. 

W okresie poniemowlęcym obserwujemy kilka rodzajów zabaw, z których najważniejsze to zabawy manipulacyjne, konstrukcyjne i symboliczne będących podstawą późniejszych zabaw tematycznych. Zabawy manipulacyjne wywodzą się z zabaw funkcjonalnych: są to swobodne czynności podejmowane przez dziecko dla przyjemności. 
Otóż w pierwszym roku życia dziecko bada przedmioty, manipuluje nimi, wkłada do ust, zrzuca je na podłogę. Jednym słowem wykonuje wszystkie dostępne czynności – manipulacja niespecyficzna. Cechą charakterystyczną jest zabawa samotna, która później zmieni się w zabawę równoległą.
Dopiero w drugim roku życia dziecko manipuluje przedmiotem w sposób adekwatny do funkcji przedmiotu i jego właściwości, jest to manipulacja specyficzna. Od 2 roku życia używają przedmiotów do budowania i konstruowania, czyli wedle ich przeznaczenia (budują wieże z klocków, składają układanki, lepią z plasteliny) i są to zabawy konstrukcyjne. Maluchy w drugim roku życia jeszcze nie potrafią bawić się z rówieśnikami, nie umieją współpracować w zabawie, bawią się obok siebie, obserwują i naśladują siebie a le nie bawią się ze sobą (to tzw. zabawa równoległa).
Aż wreszcie od trzeciego roku życia, czyli wieku przedszkolnego pojawiają się zabawy tematyczne. Dzieci wówczas przyjmują i odgrywają wymyśloną sytuację (zabawa w dom, lekarza, szkołę). Dzieci potrafią rozdzielać role pomiędzy sobą a także udzielają instrukcji jak prawidłowo wcielić się w daną postać. Zabawy takie dotyczą zazwyczaj zabawy w parach bądź grupie.

Należy pamiętać, że okres przedszkolny to nie koniec zabawy. Wraz z wiekiem szkolnym dziecko zaczyna bawić się w grupie, ważnymi elementami są tutaj współzawodnictwo i rywalizacja. Ten kto nie przestrzega tych zasad zostaje dyskryminowany a nawet wykluczony z grupy. 

W co się bawić


Macie dzieci w rożnym wieku i nie wiecie w co się bawić. Zastanawiacie się czy ta zabawa spodoba się młodszemu i czy będzie na tyle atrakcyjna aby starszy chciał niej uczestniczyć. Powiem tak  nie zawsze da się angażować rodzeństwo we wspólną zabawę. Wybierając zabawę należy uwzględnić wiek rodzeństwa i sprawić aby każde dobrze się bawiło.


 • klocki zawsze się sprawdzają - wystarczy pudło i sporo miejsca na dywanie i można zabrać się do pracy. Pamiętajmy aby wybrać klocki adekwatne do wieku dziecka. Możemy budować różnorakie budowle, pojazdy, pozwólmy starszemu zbudować coś dla młodszego. Warto zaproponować zabawę w budowanie i niszczenie, starsze buduje a młodsze przewraca. 
 • bardzo fajna zabawa dla  2 rodzeństwa - zabawa w motyle - na dużym arkuszu papieru rysujemy motyla, dajemy dzieciom farby, flamastry, kredki. Każde maluje wyznaczony obszar, czyli jedno skrzydło, dzięki temu unikniesz niepotrzebnych kłótni i stworzycie dzieło jedyne w swoim rodzaju.
 • Masa solna, ciastolina - to gwarantowana dobra zabawa, każde z dziecka będzie bawiło się na swój sposób. Możemy przygotować obrazki do wyklejania, formować placki i wykrawać kształty. 
 • zabawa w orkiestrę - przygotujcie dzieciom instrumenty muzyczne, mogą to być również garnki, łyżki, butelki z grochem, ryżem i zaproponujcie występ dla mamy i taty. 
 • zabawa piłkami zawsze się sprawdza - warto przygotować różne piłki i bawić się w turlanie, rzucanie do siebie czy do celu. Każdy będzie zadowolony.
 • czytanie, oglądanie książek - starszy może być nauczycielem i pokazywać młodszemu co się znajduje na obrazku, bawić się w naśladowanie.
 • śpiewajcie, tańczcie - to się zawsze sprawdza.
 • pobawcie się w chowanego - nawet takie na niby, roczniak nie pojmie zasad i nie usiedzi w miejscu. A może warto pobawić się w szukanie mamy czy taty.
 • schowajcie misia gdzieś w pokoju i bawcie się w ciepło zimno. Wytłumaczcie zasady, z młodszym możecie być w grupie a starszy poradzi sobie sam. 


Zasady wspólnej zabawy


Mając jedno dziecko w domu, macie problem z głowy, cała uwaga zazwyczaj poświęcona jest jemu i nie musicie się sobą dzielić z innymi. Sprawa wygląda inaczej kiedy w domu pojawia się drugie dziecko, ono również potrzebuje zainteresowania a starsze musi zrozumieć, że mama i tata nie są już na wyłączność. Nie każde jest to w stanie zrozumieć, dlatego kiedy w domu mamy więcej niż jedno dziecko warto spędzić czas z każdym z osobna nie koniecznie wymyślać zabawy dla wszystkich. Obserwujmy dzieci i korzystajmy z momentu kiedy jedno jest zajęte i spędźmy czas z drugim. Rodzeństwo w domu nie oznacza wyłącznie wspólnych zabaw. Warto od początku pokazać dzieciom, że każdy ma prawo dokonać wyboru czym się chce bawić i akceptować ten wybór. Proponujesz zabawę, rzucasz pomysł ale nie zawsze musi on zostać zaakceptowany przez wszystkie strony, ten kto chce uczestniczyć ten będzie uczestniczył, a kto nie chce nie może być zmuszany. Warto mu pozwolić dokonać wyboru, jeśli będzie chciał się dołączyć to może to zrobić w każdej chwili. Ale pamiętajmy jednocześnie, żeby dzieci uczyć zasad, chcesz z nami pograć w tę grę, to musisz poczekać aż skończymy. Jeśli oczywiście bawimy się w taką grę do której nie można się dołączyć w trakcie, jednocześnie uczymy dziecko cierpliwości czekania. Zamiast  "nie chciałeś z nami grać to teraz nie przeszkadzaj nam" powiedzmy "słuchaj posprzątaj swoje zabawki a my w tym czasie skończymy i potem zagramy wszyscy razem jeszcze raz". 

Kilka ważnych zasad wspólnej zabawy:


 • nie zmuszaj dzieci do wspólnej zabawy
 • szanuj decyzje jeśli jedno rezygnuje ze wspólnej zabawy
 • ustal zasady
 • nie upominaj starszego słowami "jesteś starszy powinieneś ustąpić", "on jest mały i nie rozumie wszystkiego"
 • korzystaj z czasu kiedy jedno jest zajęte i pobaw się z drugim
 • uwzględnij w zabawie wiek dziecka i nie wymagaj żeby roczniak bawił z trzylatkiem
 • bądź przewodnikiem we wspólnej zabawie
 • nie krytykuj i nie karz, że któreś z dzieci łamie zasady lub nie che się bawić
 • śmiejcie się i cieszcie z każdej chwili
 • nie faworyzuj jednego, pokaż że każdy mimo różnicy wieku traktowany podobnie

 

A WY JAK SIĘ BAWICIE Z WASZYMI DZIEĆMI?


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zapraszam podziel się ze mną swoją opinią