wtorek, 17 marca 2015

POBAW SIĘ Z NAMI KSZTAŁTAMI I KOLORAMI


Gry towarzyszą nam od drugiego roku życia. To idealny okres aby zaciekawić dziecko i rozbudzić jego umysł do dalszej nauki. Nie tylko uczą rywalizacji a także współpracy i radzenia sobie z porażką. Te pierwsze gry są proste i nie wymagają skomplikowanej instrukcji.

U nas goszczą gry z serii Mały Odkrywca firmy Trefl. Wiadomo, na niektóre muszą jeszcze poczekać i na pewno wspomnę o nich na blogu. Tymczasem dzisiaj o grze "Kolory i kształty". Przeznaczona dla grupy wiekowej 3+, ale mogę przyznać, że dziewczyny radzą sobie już z nimi od 2 roku życia. Spokojnie można je podarować dwulatkowi i razem z nim dopasowywać figury ukryte na obrazkach.

Co to za gra?


Edukacyjna układanka dla najmłodszych to gra wspomagająca koncentracje. Dziecko musi skupić uwagę na kształtach i dopasować je w puste miejsce. Uczy je kreatywności i abstrakcyjnego myślenia, ćwiczy umiejętność dostrzegania szczegółów i przede wszystkim rozwija koordynację wzrokowo-ruchową (oko-ręka). 

Skierowana do dzieci powyżej 3 roku życia, ale dwulatek spokojnie sobie z nią poradzi. 
Na zestaw składają się: 4 plansze i 28 figur geometrycznych a także 10 propozycji zabaw. 
Idealna do zabawy w grupie a także w pojedynkę, w grupie rówieśników lub z opiekunem.

Wykonane z twardej tektury, dzięki czemu nie gniecie się a kształty można swobodnie wkładać w wolne miejsca. Kolorystyka zachęca do zabawy i szukania odpowiednich figur. Dzięki temu, że pogrupowane są one według kolorów dziecko nie ma problemu z zapamiętaniem. Obrazki zostały tak zaprojektowane aby dziecko bez problemu znalazło podobny kolor i dopasowało do otworu. 


Propozycje zabaw:  • układanie - każde dziecko otrzymuje plansze, figury rozkładamy na podłodze, dziecko kręci strzałka która wskazuje jakiego koloru szukamy, szukamy figury i wkładamy ją w odpowiedni otwór na planszy;
  • podział na zbiory - układamy przed sobą figury i grupujemy wg kształtów czy kolorów;
  • układanie wzorów z figur - układamy fantazyjne wzory;
  • kolorowe figury - rozkładamy na stole wszystkie figury, jedna osoba mów nazwę figury i kolor, reszta szuka, kto znajdzie otrzymuje punkt; 
  • zgadywanki - figury wkładamy do pudełka i gracze po kolei losują figurę i opisują wylosowany kolor lub kształt nie używając nazwy co to za figura (np.to jest kształt słońca, to kształt jabłka).


Ostatnimi czasy jesteśmy "terroryzowani" przez Zuzkę słowem "Grra". Powoli jej to przechodzi, ale odkąd nauczyła się je wymawiać nie odpuści żadnej grze. Jak się uprze stanie pod regałem i głośna woła "grra", i tylko ta jedna jest najważniejsza. Przyznam, że nie jest to ta ulubiona gra, o niej w najbliższym czasie, ale chętnie po nią sięgają i radzą sobie wyśmienicie. Lubię im opowiadać co znajduje się na obrazku, zachęcam je aby pokazywały mi gdzie jest drzewo, chmura czy słońce. Same pytają - co to, co to? Wzajemnie sobie pomagają i wymieniają kształtami. 


 A WY JAK BAWICIE SIĘ KSZTAŁTAMI?


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zapraszam podziel się ze mną swoją opinią