środa, 15 lipca 2015

GRUZJA TO BEZPIECZNY KRAJ


Czym kierujecie się wybierając na wakacje? Czy ważny jest komfort hoteli, ilość atrakcji w danym rejonie czy kwestia bezpieczeństwa jakże istotna we współczesnym świecie. Po ostatnich sytuacjach na świecie nie wiesz gdzie będziesz się czuł w pełni bezpiecznie. W końcu jakby nie patrzeć niebezpieczeństwo może się kryć za rogiem twojej ulicy, nie ma co się zamykać w czterech ścianach i czekać aż sufit zwiali ci się na głowę. Ruszaj w świat i odkrywaj co nie odkryte. 

Gruzja wbrew panującej opinii jest bezpiecznym krajem. Spośród osób którym mówiłam, że w tym roku lecę na wakacje do Gruzji znalazły się i takie, które utwierdzały mnie w przekonaniu, że tam jest niebezpiecznie, a wyjazd właśnie w te rejony to szczyt głupoty. Przed samym wyjazdem przygotowywałam się czytałam, spotykałam ludzi którzy wrócili i bez wahania mówili nie mam się czego obawiać. Wiadomo samotna podróż sprawia że oczy masz dookoła głowy. Jesteś bardziej uważny to co dzieje się wokół ciebie, wiesz że bezpieczeństwo to w tej chwili priorytet. Wiadomo niektórych rzeczy nie da się przewidzieć, ale jak słyszę gadanie w stylu, ale tam jest niebezpiecznie, może coś ci się stać, dlaczego właśnie Gruzja. To nawet odechciało mi się tłumaczenie i przekonywanie, po prostu wystarczy, że zaakceptujesz mój wybór i zamiast zrzędzić będziesz oparciem. Gdyby tak każdy wybierając się w dalekie kraje kierował się tym, że mi się może stać, to zapewne nic by nie zobaczył i niczego nie doświadczył. Kto się tak wypowiada? Zazwyczaj mówią to osoby, które nie spróbowały wielkiego świata i tkwią w swoich mieszkaniach jakby tam było bezpiecznie i niech im tak będzie. W życiu chodzi o coś więcej niż kwestie bezpieczeństwa, liczy się przygoda, liczą się ludzie i miejsca. To chyba najważniejsze to nie prowokować sytuacji, porywać się w góry bez zabezpieczenia i wjeżdżać na tereny zabronione. Nie wybierałam się do Abchazji, chociaż przyznam, że słysząc opowieści jak tam pięknie "Like Heaven" chciałabym tam dotrzeć, może w przyszłym roku się uda, chociaż wiem że dla samotnej kobiety to wręcz niemożliwe. 

Będąc w Gruzji niespełna dwa tygodnie nie miałam sytuacji w której mogłabym czuć się zagrożenie. Patrole policyjne można było spotkać wszędzie i o każdej porze i w przeciwieństwie do naszej skorzy są do pomocy a nie reagują na "Nic nie widziałem, nic mnie to nie obchodzi". Po tym jak Saakaszwili zrobił rewolucje w policji ludzie są zadowoleni ze stanu jaki jest w tym momencie. To nie jest nasza polska bezduszna policja, która tylko patrzy jakby tu zarobić. Wychodząc na ulice ok 10 w nocy nie obawiałam, że coś się stanie, nigdy nie byłam obiektem zaczepek, mimo że było widać chociażby po ubraniu, że turystka. Gruzini to na prawdę dobrzy i skorzy do pomocy ludzie, mimo słabej znajomości rosyjskiego i żadnej języka gruzińskiego można było się jakoś z nimi dogadać. Czasem z ulicy zgarniało się osoby, które mówią w języku angielskim i wówczas robili jako tłumacze. 

Zasady którymi kierowałam się w podróży:

- ubieraj się tak by nie prowokować i nie stwarzać tym samym dwuznacznych sytuacji
- podążaj za tłumem, wybieraj miejsca gdzie można spotkać ludzi


NIE DAJCIE SOBIE WMÓWIĆ, ŻE GRUZJA TO NIEBEZPIECZNY KRAJ
GRUZJA TO PRZEDE WSZYSTKIM DOBRZY I CIEPLI LUDZIE Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zapraszam podziel się ze mną swoją opinią