piątek, 6 listopada 2015

LICZYMY Z KAMYCZKAMI


Przychodzi etap w rozwoju dziecka, kiedy z zaciekawianiem szuka wokół siebie cyferek i rozpoczynaj pierwsze próby liczenia. Każde na swój sposób, jedne interesują się cyframi i liczą wszystko co się d , inne bez liczenia mówią ile psów było na drodze czy ile jechało aut a jeszcze inne po prostu potrafią liczyć od 1 do 10.


Co zrobić aby wykorzystać zainteresowanie cyframi?Dziewczyny od jakiegoś czasu wykazują zainteresowanie cyframi, może nie liczą wszystkiego co je otacza, faktem jest ze dziecko niespełna 3 letnie powinno potrafić policzyć do 10. Jednak nie wszystkie potrafią to robić, czego dziewczyny są świetnym przykładem. Liczenie do 5 czyli pełnej ręki opanowały we wrześniu. Same zaczęły liczyć do 3 potem pokazywałam im co się stanie jeśli jeden palec pójdzie spać, to wtedy będzie 4, przez zabawę pokazywałam im: to cała ręka czyli przebijamy piątkę. Cała ręka ma pięć paluszków a ręce mamy dwie. W ten oto sposób nauczyły się liczyć do pięciu. Bezbłędnie potrafią powiedzieć ile jechało aut, mowa o leczeniu do 3. Liczą podczas spaceru i wtedy wołają do mnie ciociu spójrz lecą 3 ptaki, tutaj są 2 tramwaje, widzisz 2 dymy. Pora obiadu to też dobry moment by policzyć ile zostało ogórków, jak jedne zjem to ile mi zostanie. Same szukają okazji do liczenia, liczą ile jedna ma kotków na bluzce a ile druga. Mogą się tak w kółko bawić.

Tak się bawimy kamyczkami!


Pokazywałam kiedyś jak bawimy się kamyczkami -> odsyłam na stronę.  Fakt uwielbiają się nimi bawić. Na samo hasło kamyczki aż podskakują i garna się do zabawy. Postanowiłam je wykorzystać tym razem w zabawie z cyframi. Podzieliłam kartkę na cztery mniejsze i tym sposobem zrobiłam kilka żeby utrzymać 10 kartek. Ponumerowałam od 1 do 10 i dodatkowo pod każdą odpowiednio narysowałam tyle kropek ile wskazuje cyfra. Każdej zrobiłam swój zestaw i zaczęliśmy się bawić. Najpierw pytam co to za cyfra i każda wkłada odpowiednią liczbę kamyczków. Do 5 potrafią same powiedzieć, potem zaczynają się schody ale powoli nauczą się liczyć do 10. Nie chodzi tu przede wszystkim o naukę liczenia do 10, ale również o poznanie cyfr i zobaczenia ile tj 4 a ile 8. Najważniejsza jest przy tym dobra zabawa a one bawią się wyśmienicie. Warto tez pozmieniać kolejność i sprawdzić czy dziecko dostrzega różnicę i zna cyfry. Hani i Zuźce spodobało się najbardziej zabawa z chowaniem kamyczków. Chwytają kartki obiema rękami i same przechylają tak by wszystkie wleciały do miski. Ile przy tym śmiechu i radości. 
ZAPRASZAM WSZYSTKICH DO WSPÓLNEJ ZABAWY
A WY JAKI BAWICIE SIĘ CYFRAMI?

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Zapraszam podziel się ze mną swoją opinią